×

Tahir ile Zühre

Tahir ile Zühre Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika Görüntülenme: 204 Yayınlanma Tarihi: 09.11.2023

Tahir ile Zühre'nin Hikayesi

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken; Anadolu'nun bir köşesinde Tahir adında yiğit bir delikanlı yaşarmış. Bu delikanlının gönlü Zühre'ye düşmüş, aşkı dağları aşmış, denizleri geçmiş.

Zühre, güzeller güzeli, akıllar sultanı bir kız imiş. Onun gözleri, gökyüzünün yıldızları gibi parlar, güldüğünde bahar çiçekleri solarmış. Fakat bu iki âşık birbirlerine kavuşamazmış çünkü Zühre'nin babası, kızını başka bir zenginle evlendirmek istiyormuş.

Tahir, Zühre'siz geçen her günü bir ömür bilirmiş. Zühre de onu her gece yıldızlara anlatırmış. Bir gece, Zühre'nin babası, kızını gören Tahir'i yakalamış ve ona, "Senin gibi fakir biriyle kızım asla evlenemez!" diye bağırmış. Tahir bu sözlere rağmen vazgeçmemiş ve Zühre için her şeyi göze almış.

Aşıkların yollarını ayırmak isteyen babanın gönlü taştan da sertmiş. Tahir'e bir şart koşmuş: "Eğer gerçekten kızımı istiyorsan, kuru bir çubuku yeşertmelisin." demiş. Tahir, bu imkânsız görev karşısında yılmamış, kabul etmiş. Öyle bir aşk ki bu, imkânsız denileni başarmak için can atmış.

Tahir, günlerce güneşin altında, kışın soğuğunda o çubuğu sulamış. Ama nafile, çubukta yeşermeye niyet yokmuş. Zühre her gece dua etmiş, gözyaşlarıyla sevdiği için yalvarmış. Ve nihayet, baharın ilk yağmurunda mucize gerçekleşmiş: o çubuk yeşermiş.

Zühre'nin babası sözünde durmuş ve gençleri evlendirmeyi kabul etmiş. Ama kıskanç biri, bu mutluluğu kıskanmış ve Tahir'e tuzak kurmuş. Tahir, tuzağa düşmüş ve hapse atılmış. Zühre ise, sevdiğinin peşinden dağları, taşları aşmış, fırtınalara meydan okumuş.

Bir gün, Zühre, Tahir'i hapisten kurtarmak için babasına yalvarmış. Babası, kızının bu derin aşkını görmüş ve sonunda ikisini kavuşturmuş. Tahir'le Zühre, kavuşmanın mutluluğuyla bir ömür boyu mutlu yaşamışlar.

Ve böylece, Tahir ile Zühre, aşklarıyla tüm engelleri aşmış, aşkın her şeyden güçlü olduğunu kanıtlamışlar. Onların hikâyesi, bugün bile Anadolu'da dilden dile, nesilden nesile aşkın ve inancın simgesi olarak anlatılır.

Masalın Ana Fikri:
"Tahir ile Zühre" masalı, aşkın ve inancın her türlü zorluğu aşabileceğini ve gerçek sevginin her türlü fedakarlığa değer olduğunu vurgular. Bu hikaye, iki genç aşığın, aşkları uğruna verdiği mücadeleyi ve karşılaştıkları zorlukları nasıl aştıklarını anlatır.

Çıkarılması Gereken Dersler: