×

Kurşun Asker

Kurşun Asker Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika Görüntülenme: 436 Yayınlanma Tarihi: 28.10.2023

Bir zamanlar, bir oyuncak dükkanında 25 kurşun asker vardı. Bu askerler, erimiş kurşundan dökülerek yapılmışlardı ve hepsi birbirinin aynıydı. Fakat son asker, kurşunun bitmesi sebebiyle tek bacak üzerinde duruyordu. Oyuncak dükkanından çıkan askerler, bir çocuğun doğum günü hediyesi olarak alındı ve yeni evlerine götürüldü.

Kurşun askerler, çocuğun odasında bir rafa yerleştirildi. Burada, onları farklı oyuncaklar ve bir de güzel balerin figürü karşıladı. Balerin de tek bacak üzerinde duruyordu ve asker, ona ilk görüşte aşık oldu. Ama asker, hislerini ifade etmekten çekiniyordu.

Bir gece, bir oyuncak cin, askere onun balerinle konuşamayacağını söyledi. Asker, cesaretini topladı ve balerine yaklaşmak istedi. Ama tam o sırada, bir pencerden esen rüzgar onu dışarı uçurdu. Asker, bir yolculuğa çıkmış oldu.

Asker, önce çamurlu bir yola düştü, sonra bir çocuk tarafından bulunarak bir kağıttan yapılmış bir tekneye konuldu ve nehre bırakıldı. Nehirde ilerlerken, bir balık tarafından yutuldu. Bu karanlık ve sıkışık yerde, asker hayatını düşündü ve balerini özledi.

Mucizevi bir şekilde, balık yakalandı ve asker, yine o çocuğun evinde bulundu. Ancak, onu tekrar rafa koymak yerine, bir sobanın yanına konuldu. Asker, burada balerini son bir kez gördü ve sonra eriyerek şeklini kaybetti. Balerin figürü de, bir rüzgarla sobaya düşerek yanıp kül oldu.

Masalın Ana Fikri

Kurşun Asker masalı, azim ve sevginin engelleri nasıl aştığını anlatır. Bir bacağı olmayan kurşun askerin, hiç pes etmeyip sevdiği balerine ulaşma yolculuğu, karşılaştığı zorluklara rağmen umudunu korumanın ve cesaretin önemini vurgular.

Çıkarılması Gereken Dersler

  1. Fiziksel farklılıklarımızın bizim zayıflığımız değil, gücümüz olduğunu anlamamız gerekir. Kurşun asker, tek bacağıyla bile büyük cesaret ve azim gösterir.
  2. Sevdiğimiz insanlara karşı sadık kalmak ve onları korumak önemlidir. Kurşun asker, balerine olan sevgisinden asla vazgeçmez.
  3. Hayatımızda karşılaştığımız zorluklara karşı umudumuzu kaybetmemeli, her zaman iyimser olmalıyız.
  4. Karşılaştığımız zorluklar karşısında cesaretimizi ve kararlılığımızı korumalıyız. Kurşun asker, tüm engellere rağmen hedefine ulaşmak için mücadele eder.