×

Keloğlan ve Cadı

Keloğlan ve Cadı Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika Görüntülenme: 303 Yayınlanma Tarihi: 07.11.2023

Keloğlan ve Cadı Masalı

Bir zamanlar, güneşin doğuşuyla uyanan, doğanın tüm güzelliklerine ev sahipliği yapan bir köy varmış. Bu köyde, adını kelleşinden alan bir delikanlı yaşarmış; adı Keloğlan. Kel kafası kadar parlak aklıyla tanınan Keloğlan, köyün sevilen bir figürüymüş.

Günlerden bir gün köy meydanında, ormanın derinliklerinde yaşayan bir cadıdan bahsedilir olmuş. Gözlerden ırak bir kulübede yaşayan bu cadının, köyün huzurunu kaçırdığı, gece çocukları ve hayvanları çalıp, onları kara büyüler için kullandığı rivayet edilirmiş.

Keloğlan bu dedikoduları duyunca huzursuz olmuş ve "Bu esrarı çözmezsem içim rahat etmez," demiş. Yüreğini cesaret, beline de babasından yadigar kalan kılıcı takıp, cadının kulübesine doğru yola çıkmış.

Keloğlan, ormanın içindeki patikada ilerlerken, eski masallarda anlatılan büyülü yaratıkların hikâyelerini düşünmüş. Ancak o, her zaman gerçeği masallardan ayırmasını bilen biriymiş. Gün batımına doğru cadının evine varmış. Kapıyı çalmış ve beklemiş. Kapı yavaşça açılmış ve karşısına yaşlı, kambur bir kadın çıkmış. Kadıncağız, "Ne istersin bu ıssız yerden?" diye sorunca, Keloğlan, "Köydeki çocukları ve hayvanları geri getirmen için geldim," demiş cesurca.

Kadın gülmüş ve "Peki, içeri gir. Sana cadıyı göstereyim," demiş. Keloğlan şüphelenmiş ama içeri girmiş. Kulübe içeriden göründüğünden çok daha büyükmüş. Duvarlar, tuhaf işlemelerle doluymuş ve bir köşede kocaman bir kazan kaynıyormuş. Kadın birdenbire kahkahalar atarak cadıya dönüşmüş ve "Hoş geldin, Keloğlan. Şimdi sıra sende!" diye bağırmış.

Keloğlan ne yapacağını şaşırmış gibi görünse de, aslında bir planı varmış. Annesinin kendisine verdiği muskayı çıkarıp cadıya göstermiş. Muskada yazan eski sözler cadıyı sersemletmiş. Keloğlan bu sırada çevik bir hareketle cadının elinden asasını kapıp, onu kazanın içine atmış. Cadı bir anda yok olmuş ve köyde kaybolan çocuklarla hayvanlar sihir bozulunca geri dönmüş.

Keloğlan, köyüne dönüp olanları anlatınca herkes onu kahraman ilan etmiş. Keloğlan ise "Unutmayın, her zaman aklınızı kullanın ve kötülüğe karşı yüreğinizde iyilik taşıyın," demiş. Bundan sonra da Keloğlan, köyünü ve dostlarını kötülüklerden korumak için daima tetikte olmuş.

Masalın Ana Fikri Keloğlan ve Cadı masalı, kurnazlık ve cesaretin her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini vurgular. Keloğlan'ın masalı, karanlık güçlere karşı akıl ve iyiliğin ışığının nasıl zafer kazanabileceğini, ve kötü niyetlerin sonunda yok olacağını anlatır.

Çıkarılması Gereken Dersler